Bemutatkozás
A Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) a rendszerváltozás után, 1990-ben jött létre. Megalakuláskor a Társaság a hadtudomány fejlődésének szolgálatát, a katonai biztonság problémáinak tudományos vizsgálatát, a tudományos eredmények gyakorlatba való átültetését, valamint a hadtudománnyal és a kapcsolódó tudományterületekkel foglalkozó szakemberek összefogását tűzte ki célul. Mindezek szellemében a Társaság fórumot biztosít a Társaság tagjainak ismereteik bővítésére, kutatásaik segítésére, szakmai eredményeik terjesztésére, publikálására, érdekeik védelmére, továbbá a nemzeti hadtudomány hagyományainak ápolására.
A megalakuláskor meghatározott célkitűzések ma is érvényesek, bár azóta jelentősen megváltozott a világ. A Társaság 2020-ban ünnepli fennállásának 30. születésnapját, amelyre új elképzelésekkel és tervekkel készülünk. Olyan időszakban végezhetjük munkánkat, amikor megújul a haderő, új, korszerű, haditechnikai eszközök kerülnek be a Honvédségbe. A modernizáció nem nélkülözheti az innovatív gondolatokat, tudományos eredményeket, nemzetközi tapasztalatokat. A Zrínyi-2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program a Társaságnak is új feladatokat ad: segíteni kell az átalakítást tudományos eszközökkel, magyarázni kell a történéseket, összefüggéseket, szakszerű választ kell adni a kérdésekre. Jó értelemben vett tudományos ismeretterjesztésre van szükség!
2019. március 22-én megválasztott új vezetés kedvező időpontban kezdi meg munkáját. A Honvédelmi Minisztérium szervezeti átalakítása, a Magyar Honvédség Parancsnokságának megalakulása minden kérdés újszerű megközelítését igényli, amihez a Magyar Hadtudományi Társaság partner szeretne lenni. A Társaságnak régóta vannak elképzelései arról, hogy milyen lehetne egy ideális együttműködés a honvédelmi tárcával és a nemzeti haderővel. Proaktívnak, kezdeményezőnek és hasznosnak kell lennünk, hogy megvalósíthassuk ezeket az elképzeléseket. Az új honvédelmi vezetésben partnerre találtunk. Egyik nagy kihívásunk ebben az évben, hogy a tudományos munka és ismeretterjesztés eszközeivel méltó módon hozzájáruljunk a NATO tagságunk 20. és az Európai Uniós tagságunk 15. évfordulójához. Előadásokra, elemzésekre, ismeretterjesztő anyagokra lesz szükség, amely a civil nyilvánosság felé is bemutatja e nemzetközi szervezetek fontosságát, helyzetét, feladatait, hozzájárulását hazánk védelméhez, fejlődéséhez és boldogulásához.
A Társaság relatíve jó helyzetben van: vannak mentoraink, van új elhelyezésünk, van szilárd bázisunk, támaszkodhatunk régi-új partnereinkre, jól bevált együttműködési formákra. Ezeket az értékeket meg kell őriznünk és erősítenünk kell, hogy optimisták legyünk a jövőt illetően. A Társaság szolid anyagi bázisát az MHVK Alapítvány, a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, tagdíjak és támogatások biztosítják. A társaság „vezérkara” az elmúlt ciklusban új irodákba, méltó helyre költözött. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara nemcsak intellektuális környezetet, hanem logisztikai és infrastrukturális elhelyezést is biztosít számunkra. A Társaság két tucat szervezettel, egyesülettel, tanáccsal, partnerrel dolgozik együtt, akikre a jövőben is számíthatunk. Különösen fontos megújítanunk a kapcsolatokat az átszervezési időszak után a HM és MHP kutatóhelyekkel, az átalakult MH Modernizációs Intézettel.
Fontos feladatnak tekintjük a Társaság tudományos tevékenységének erősítését, amihez kutatásokra és projektekre van szükség. Nyitnunk kell a civil tudományos társaságok, egyesületek és szakmai szövetségek felé. A honvédelem ügye össztársadalmi ügy. Elengedhetetlen, hogy a Társaság civil szervezetként (is) szóljon a civil társadalomhoz Láthatóbbaknak kell lennünk a médiában, erősíteni kell a szakértői tevékenységünket. A Társaság tudományos fórumát továbbra is a Hadtudomány „A” kategóriás folyóirat jelenti, amelynek frissíteni kell rovat-szerkezetét, szélesíteni szakírói hátterét, a publikált témakörök aktualitását. Az év végén megjelenik a Hadtudományi Lexikon, amelynek kidolgozásában a Társaság szakértői is részt vettek. Sajátos civil szervezeti formáinkkal hozzá kell járulnunk a lexikon közismertté válásához. A nemzetközi kapcsolatok kiépítéséhez jobban fel kell használnunk a NATO-ban és az EU-ban dolgozó katonai és civil szakértők kapcsolatait, együttműködési és partnerségi lehetőségeit, a HM, az MHP és az NKE nemzetközi lehetőségeit.
Tisztában vagyunk azzal, hogy a Társaság céljai csak együtt, összefogással és közös akarattal valósíthatók meg. Az elkövetkezendő évek kihívásainak való megfelelés, a feladatok megoldása jól szervezett, következetes és kitartó munkát igényel. Ehhez kérjük a Társaság minden tagjának és partnereinknek a támogatását, és hívjuk és várjuk a honvédelem ügye iránt elkötelezett kutatókat, érdeklődőket.
Budapest, 2019. április 3.
Prof. Dr. Szenes Zoltán
elnök
A Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) célja és működése
A Magyar Hadtudományi Társaságot (MHTT) a hadtudomány művelésében élenjáró és iránta érdeklődő személyek 1990-ben alapították azzal a céllal, hogy összefogja e tudományterület szakembereinek tevékenységét. Az MHTT célja a magyar hadtudomány fejlődésének elősegítése, tagjainak érdekképviselete, továbbá a Magyar Tudományos Akadémia által 1883-ban létrehozott Hadtudományi Bizottság szellemi örökségének a felvállalása.
Az MHTT céljai
Az MHTT célul tűzte ki, hogy:
a hadtudomány és a hozzá kapcsolódó más tudományterületek iránt érdeklődő és azzal tudományos igénnyel foglalkozó vagy foglalkozni kívánó állampolgárok tevékenységét összefogja, segítse a tudományos eredmények gyakorlatba történő alkalmazását, biztosítsa tagjai részére a tudományos továbbképzést, fórumot biztosítson a magyar hadtudomány eredményeinek publikálásához.
Az MHTT tevékenysége
A Társaság céljainak elérése érdekében az alábbi tevékenységet fejti ki:
Kongresszusokat, konferenciákat szervez, vitaüléseket, klubdélutánokat tart, bemutatókat, kiállításokat, valamint szakirodalmi tájékoztatókat szervez, részt vesz a hadtudományi kutatási, fejlesztési és oktatási feladatok kidolgozásában, segíti ezek megoldását, segítséget nyújt fiatal szakemberek tudományos előmeneteléhez, számukra publikálási lehetőséget és fórumot biztosít, szakosztályai útján kapcsolatot tart a hadiiparral, segíti a tudományos eredmények gyakorlatba történő átültetését, részt vesz a magyar hadiipar történetének feldolgozásában, hozzájárul hagyományai és technikai emlékeinek ápolásához,
a táraság tagjai számára publikálási lehetőséget biztosít a Hadtudomány c. folyóiratban, amelyet rendszeresen megjelentet, hozzájárul más tudományos kiadványok megjelenéséhez, felkérés esetén állami és társadalmi szervezetek részére szakvéleményt készít, szakmai továbbképzést, bel- és külföldi tanulmányutakat szervez, a tudományos tevékenység elismeréseként évente Tanárki Sándor díjat adományoz, tudományos pályázatokat hirdet és az arra érdemeseket díjazza, továbbá segíti tagjait más pályázatok elnyerésében és az ezekkel kapcsolatos ügyek intézésében, kapcsolatokat épít ki és tart fenn állami és társadalmi szervezetekkel, más tudományterületen tevékenykedő intézményekkel és egyesületekkel, kapcsolatot létesít és tart fenn külföldi hadtudományi szakmai egyesületekkel és szövetségekkel, gazdálkodó szervek felkérésére – díjazás ellenében – saját szakterületén szerződéses (megbízásos) munkákat végez.
Az MHTT működése
Az MHTT állami szervektől, politikai pártoktól, mozgalmaktól és egyéb politikai csoportosulásoktól független – bírósági bejegyzéssel elismert – civil – tudományos – szakmai szervezet. A Társaság legfőbb döntéshozó szerve a küldöttgyűlés, amely évente ülésezik, a 2. tisztségviselői ciklust követően – illetve szükség szerint – pedig megválasztja a Társaság elnökét, általános elnökhelyettesét és öt elnökhelyettesét, a felügyelő bizottságot és az etikai bizottságot. Az elnökség két küldöttgyűlés között végzi az MHTT irányításával kapcsolatos feladatokat. Az elnök, az általános elnökhelyettes és az elnökhelyettesek, Elnöki Értekezlet keretében készítik elő a soron következő elnökségi ülést.